Wiara Lecha

28.09.2014 :: 15:48 Komentuj (1)


EU07-126 z MPE 17104 'Wiara Lecha' na haku (Poznań Główny- Warszawa Zachodnia) na pełnej prędkości opuszcza stację Poznań Wschód.

Ostatnie (?) pożegnanie

08.04.2014 :: 20:04 Komentuj (1)


Ol49-69 jako osobowy Wolsztyn - Leszno opuszcza stację Błotnica.

Składy prowadzone przez parowozy przemierzały piękne tereny Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Ale już nie będą tak często. Z dniem 31.03.2014 r. zakończyła się wyjątkowa historia wolsztyńskich parowozów...

Była to ostatnia na świecie planowa relacja obsługiwana trakcją parową. Niespotykana nigdzie indziej atrakcja. Dziś już tego nie ma. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze...

Ostatni planowiec pod parą jaki widziałem wyjeżdża z Leszna. 7.03.2014 r.

Zima 2014

15.03.2014 :: 10:25 Komentuj (0)


Taka to zima w tym sezonie. Osobowy do Łodzi Kaliskiej na początku swej prawie 5 godzinnej podróży przycupnął na chwilę w ciepłe lutowe popołudnie na stacji Poznań Starołęka.

Katarzynka 2012

09.12.2012 :: 12:08 Komentuj (3)

Klasyka MPK


Gość z Czech- Oliwia :)Cała seria (4 szt.) lokomotyw EM10 ściągnięta niedawno z całej Polski na poznańskie Franowo w celu... odstawienia w tzw. "zapas długotrwały"...A to foto dedykowane jest wszystkim, którzy chcą się rzucić pod pociąg. Moi mili- nie warto. Tam naprawdę nie ma nic ciekawego :)Targi HOBBY

20.11.2012 :: 21:24 Komentuj (2)Duże dzieci ze swoimi zabawkami. W sumie- gdyby mi biegało koło nosa kilkadziesiąt tysięcy złotych i do tego miałbym ogródek, to już pojawiłby się w tym kraju kolejny przewoźnik (mini) kolejowy :)Detale odwzorowane z niebywałą precyzją.

W sumie to chyba nie było na makiecie lokomotywy, której nie znalibyśmy z polskich dworców i torów. Tutaj 'Iwan' (ST44/M62) w barwach Orlenu z beczkami Dyrekcji Eksploatacji Cystern z ul. Twardej w Warszawie. Rozmiar H0.Był i "wąski tor" w rozmiarze Piko- tutaj rumuński spalinowóz Lxd2.

Szkoda, że dzień się kończył, bo mógłbym stamtąd nie wychodzić! :)

Wolsztyn 2012

20.05.2012 :: 10:20 Komentuj (4)

Regio expres CEGIELSKI. Prawie jak parowóz :) Takich wagonów ta linia jeszcze nie widziała!

Krzyżowanie w Grodzisku Wlkp. z pociągiem Kolei Wielkopolskich relacji odwrotnej.

Przed paradą pozuje mój ulubieniec: Ty2-911 z Chabówki.Parowóz Tkh 05353 znany niegdyś jako ŚLĄSK stacjonujący w skansenie w Pyskowicach, obecnie przybywa do Polski w gości od prywatnego właściciela z Niemiec.Czeski parowóz z serii 475 ustawia się do paradnego szyku.Piękna Helena paraduje. Glacę mi przyjarała jakąś wydaliną...Tendrzak Tkt48-18; seria zwana "Tekatką" lub "osiołkiem". Przesympatyczne bydlątko.Zakład Taboru w Mogilnie :)

Zimowa wycieczka pociągiem

07.02.2012 :: 12:27 Komentuj (2)

prowadzonym parowozem stała się już chyba tradycją.

Do Wolsztyna, oczywiście. Z każdym rokiem co raz mniej sprawnych parowozów, więc trzeba się nimi cieszyć, póki jeszcze są, jeżdżą i działają.W rok 2012 parowozownia Wolsztyn weszła z tylko dwoma parowozami posiadającymi ważny przegląd kotła- Pm36-2 (Piękna Helena) i widoczna na zdjęciu Ol49-59 przygotowująca się kilka chwil po 9:30 do odjazdu z pociągiem 77324 Kolei Wielkopolskich do Wolsztyna (odjazd odbył się z 15 min. opóźnieniem z uwagi na problemy z parowym ogrzewaniem wagonów).Manewry po przyjeździe. Przeklimatyczna stacja. Czas się jakby na niej zatrzymał ok. 80 lat temu. Krajobraz psuje tylko budynek dworca.
Zimę słabo widać w Wielkopolsce. Tylko mróz- około -15 w skali p. Celsjusza. Ale za to taka temperatura powoduje niespotykane częściej zadymienie.Sesja z filterkiem CPL :) Różnicę widać. Skazę na obiektywie, którą zapomniałem wyczyścić- również :PUwielbiam patrzeć na mechanizmy więzarowe w parowozach. Szczególnie jednak urzeka mnie ich stan dynamiczny.


Za parowóz, kopci jak parowóz

18.07.2010 :: 00:10 Komentuj (1)


SU45-246 w zastępstwie parowozu z popołudniowym do Wolsztyna. 'Piękna Helena' wycięła z Blues Expresem do Zakrzewa na upojną noc bluesa i tym samym planowce pod parą dnia dzisiejszego szlag trafił.
Chyba zamiłowanie do kolei niedługo przejdzie w udrękę ostatnich dni. Jutro znów Kraków Główny przez Kościan, Leszno, Rawicz, Wrocław, Brzeg, Opole, Kędzierzyn Koźle, Gliwice, Zabrze, Katowice, Jaworzno Szczakowa i Trzebinię. Przeszło siedmiogodzinna podróż w piekarniku...
Boję się, czy dam radę wysiąść... 
:)

Parada Parowozów- Wolsztyn 2010 zbliża się wielkimi krokami! :-)

30.04.2010 :: 16:47 Komentuj (2)

Robiąc podkład pod atmosferę jutrzejszego 'Święta Czajników' trochę Kopciuchów na fotach:Czynny egzemplarz parowozu Tkt48-191 (Tekatka) odpoczywa w sierpniowym słońcu na terenie skansenu w Chabówce. W chwili dodawania fotki jest już w Wolsztynie i jutro będzie dostojnie paradowała przed zgromadzoną gawiedzią :-)W hali napraw skansenu w Chabówce (po prawej) stoi jeden z dwóch czynnych egzemplarzy tzw. Kriegsloka, czyli parowóz Ty2-953. I tutaj trochę historii: Parowozy serii Ty2 były produkowane w latach 1943-1945 przez przemysł dogorywającej III Rzeszy (stąd nazwa Kriegslok) jako seria 52; służyły do obsługi wschodniego frontu, a co za tym idzie prowizorycznie naprawianych linii (stąd dobra izolacja termiczna i mały nacisk osi na tor- 15 T). W ramach odszkodowań wojennych, Polska Ludowa otrzymała 1207 tych bardzo dobrych maszyn. Po czym sama zaczęła dalej produkować te parowozy pod oznaczeniem Ty42, by w 1962 roku, z braku odpowiedniej mocy pociągowej na PKP odkupić jeszcze od ZSRS 220 sztuk tych parowozów. Drugi czynny egzemplarz to Ty2-911, również stacjonujący w Chabówce pod zarządem Małopolskiej Dyrekcji PKP Cargo. W chwili obecnej również we Wolsztynie szykuje się do jutrzejszej parady.A tutaj już Wolsztyńska Pt47-65 (Petucha)w dniu 30.01.2010 r. po przyprowadzeniu planowego 77732 Wolsztyn- Poznań. Zima na całego. :-) Maszynista trochę się namęczył by sforsować zaspę pod Ruchocicami, chociaż ośnieżone czoło- pomimo gorącego kotła parowozu- to nie wina samej zaspy tylko permanentnie padającego śniegu. Acha- ona też będzie na paradzie :]A to już starsza siostra Petuchy- Pt31-152 (z reguły numer w oznaczeniu parowozów to data zatwierdzenia konstrukcji do produkcji) stojąca w Chabówce- niestety ona już donikąd na pewno nie pojedzie... Małopolski skansen nawiedziłem pod koniec sierpnia 2009 r., czyli kilka dni przed 'Parowozjazdą', czyli Chabówkowym odpowiednikiem Wolsztyńskiej Parady Parowozów. W skansenie istna krzątanina, sprzątanie, naprawianie, remontowanie i malowanie. Jeszcze trochę a z rozpędu by zaczęli trawę na zielono malować :-)

 http://parowozy.com.pl/parada2010.html - program jutrzejszej Parady Parowozów w Wolsztynie!!

Poranek wczesny, jadę pospiesznym...

23.01.2010 :: 17:15 Komentuj (2)

Wprost do Warszawy
Załatwiać sprawy.
Pociąg o czasie
Ja w drugiej klasie
Wagon się kiwa
Pije trzy piwa.


Łódź Niciarniana,
W pęcherzu zmiana.
Pęcherz nie sługa,
A podróż długa.
Ruszam z tej stacji
Do ubikacji.Kto zna koleje
Wie, jak się leje.
To co trzęsie się
W Los Angelesie
Formę osiąga
W polskich pociągach.
Wyciągam łapę,
Podnoszę klapę,
Biada mi biada,
Klapa opada.
Rzednie mi mina
Trza klapę trzymać.
Łokieć, kolano
Trzymam skubana.
Celuje w szparkę,
Puszczam Niagarkę,
Tryska kaskada,
Klapa opada.Fatum złowieszcze-
-wszak wciąż szczę jeszcze.
Organizm płynną
Spełnia powinność.
Najgorsze to, że
Przestać nie może.
Toczę z nim boje
Jak Priam o Troje,
Chce się powstrzymać
-Ratunku ni ma.
Pociąg się giba,
A piwo spływa.
Lecę na ścianę
Z mokrym organem,
Lecąc na druga
Zraszam ją struga,
Wagonem szarpie
Leje do skarpet,
Tańcząc CzardaszaNogawki zraszam.
O straszna męka,
Kozak, Flamenco,
Tańczę, cholera
Wzorem Astair'a.
Miota mną, ciska,
Ja organ ściskam.
Wagon się chwieje,
Na lustro leje,
Skład się zatacza,
Ja sufit zmaczam.Wszędzie Łabędzie
Jezioro będzie.
Odtańczam z płaczem
La Kukaraczę,
Zwrotnica, podskok
Spryskuje okno,
Nierówne złącza-
-buty nasączam,
Pociąg hamuje
Drzwi obsikuję
I pasażera
Co drzwi otwiera
Plus dawka spora
Na konduktora.


Resztka mi kapie
Na skrót PKP.
Wreszcie pomału
Brnę do przedziału.
Pasażerowie
Patrzą spod powiek.
Pytania skąpe
"Gdzie pan wziął kąpiel?"
Warszawa, Boże!
Nareszcie dworzec!Chwila szczęśliwa
Na peron spływam,
Walizkę trzymam,
Odzież wyżymam.
Ach urlop błogi
Od fizjologii.
Ulga bezbrzeżna.
Pociąg odjeżdża,
Rusza maszyna
Hen w dal
Po szczy...
Po szynach.


:-)

Trochę letnich pocztówek kolejowych :-)

16.10.2009 :: 14:10 Komentuj (4)


 


Solowy Kibel (EN57) jako ciapong osobowy dziwnej relacji (Zbąszynek- Szczecin Gł. /p. Poznań Gł.) zatrzymuje się na stacji w Kiekrzu.


  


Siódema (EU07) z pospiesznym Włókniarz (Szczecin Gł.- Łódź Kaliska) z rozkładową prędkością (120 km/h) popyla przez Kiekrz


  


Skoda (czeska seria 182) i Tamara (TEM2) z beczkami na haku niespiesznie toczą się po towarowej obwodnicy Poznania (na wysokości os. Batorego)


  


SMród (SM42) z pociągiem zdawczym opóścił stację Poznań Piątkowo i kula się w stronę Franowa


  


Jamnik (ET41) ze słusznym bruttem podąża w stonę Szczecina.


  


Wibrator (SM42) z pociągiem zdawczym hyżo mknie w stronę stacji Poznań Piątkowo.


  


Anglik (EP07-1051) wyjątkowo z pociągiem Jeziorak (Wrocław- Ełk). Powodem "rezerwy"- jak domniemam- był defekt planowej Siódemki (EU/P07), którą widać na haku. Anglik planowo wystawiany jest prze lokomotywownię Wrocław Główny jako obsługa pociągu Pomorzanin (Wrocław- Gdynia).


  


Trup w Ptuszy. Siódemka pod koniec czerwca prowadząc jeden z pierwszych sezonowych pociągów Delfin (Kołobrzeg- Poznań) miała bliskie spotkanie trzeciego stopnia na strzeżonym przejeździe kolejowym z ciężarówką wyładowaną... kapustą! Foto wykonane pod koniec lipca (gdzie są złomiarze?). Dwa tygodnie później prawie w tym samym miejscu 'nocna rzeźnia' z Rzeszowa do Kołobrzegu trafiła na ciężarówkę z drewnem. W ciągu 1,5 miesiąca dwie maszyny przez zdarzenia w tym samym miejscu zostały zdjęte z ilostanu lokomotyw PKP- powód oczywisty...


Dla porządku nadmienię, że w żadnym z tych zdarzeń nikomu nic poważniejszego się (o dziwo) nie stało 


  


Kasztan relacji Berlin Hbf- Mińsk/Kijów/Moskwa Białoruskaja przelatuje przez Poznań Górczyn


  


Stonka (SM42) oczekuje na wolną drogę w kierunku Franowa.


  


Siódema z pospiesznym Szczeliniec wracając z Kudowy Zdrój i Szklarskiej Poręby do Poznania, ku mojemu zdziwieniu zatrzymała się w pipidówie jaką jest Luboń.


  


Ol49 z osobowym z Wolsztyna ucieka przed ulewą do Poznania.


  


TLK Gałczyński ze Szczecina do Lublina i Białegostoku wije się na łukach między Neklą a Podstolicami.


  


Berlin- Warszawa Express w relacji odwrotnej mknie w stronę Poznania.


 

Na zakończenie lata Szwajcaria Czarnkowska

14.09.2009 :: 14:05 Komentuj (6)


 


Oczywiście jedynie słusznym środkiem lokomocji  :-)


    


Bzowo Goraj


    


Rogoźno Wlkp., sierpień 1987, pociąg osobowy do Czarnkowa przez Ryczywół, Bzowo Goraj stoi gotowy do odjazdu przy peronie 1 :-)))


  


Oldschoolowy klimat stacji to coś około wczesnego Gierka / późnego Gomółki


   


lokalny kompan podróży :-)


  


Szwajcaria (Czarnkowska)


 
Z cyklu "Znajdź pociąg" :-)


 

Peron 1

24.06.2009 :: 20:25 Komentuj (3)

  

Obserwując aurę, czyli...

20.02.2009 :: 20:31 Komentuj (4)

...'kółeczka' w Wirach na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego.


W grudniu mieliśmy piękną wiosnę tej zimy:


 I gdy już zima w styczniu wydawała się zbliżać co raz większymi susami...


   


W pewnym momencie wydawało się, że przej(e)dzie Nam koło nosa...


  


Aż tutaj nagle w lutym (jak to w WSI24 oficerowie liniowi zauważyli) nastąpił bezprecedensowy atak zimy w zimie:


  


No i sypnęło... "jak kozie z d**y"! :-)))


  


Zadziwiająca zmienność wydarzeń.


 


 

Idą święta, idą święta...

20.12.2008 :: 19:52 Komentuj (2)

...w rzeźni kwiczą już zwierzęta :-) albo jak kto woli- mogą być karpie hodowane od roku w wannie.


Ale nie święta póki co mi w głowie. Mamy come back- na popołudniową parę pociągów Wolsztyn- Poznań Gł.- Wolsztyn (77331/0) powróciły parowozy! Dowód poniżej:   


I tak się zastanawiam: kiedy jakiemuś eko-terrorist-debilowi przyśni się dożywotnie wygaszenie Wolsztyńskich kopciuchów z powodu... nadmiernej emisji CO2?


 


Na razie było z debilami trochę pożytku- podczas międzynarodowej hucpy korki na mieście były mniejsze niż zazwyczaj. No i było kolorowo :]


 

hydrant się kiwa :)

20.11.2008 :: 21:12 Komentuj (3)Mało jest już takich tercetów- 2 x semafor kształtowy i pochylony (ze starości?) hydrant do wodowania "Czajników".

Złotniki

25.07.2008 :: 16:42 Komentuj (4)

taki sobie portrecik... /EP08/

15.06.2008 :: 16:28 Komentuj (1)Jeszcze pomarańczowa Świnka wtoczyła się 4 minuty po planie w perony wiadomego dworca z 7101 WARTA. Parafrazując:
"Spieszmy się focić Świnki- tak szybko robią z nich Denaturat..." :)

Kolejowo

22.05.2008 :: 14:44 Komentuj (0)'Flagowy okręt' Pomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych- P 75104 MIESZKO- z flagową Poznańską maszyną na czele oczekuje godziny odjazdu do Gdyni przy peronie 4a Poznańskiego dworca.Świnka się przefarbowała na Smerfetkę (albo denaturat?) :) i gna z IC 1803 CHROBRY na haku północną obwodnicą Poznania wprost do Szczecina.

Noc Muzeów

18.05.2008 :: 15:33 Komentuj (5)"Piękna Helena"

Moje muzeum- w dodatku jeździ."Człowiek w pracy""...stoi gotowy do odjazdu z toru przy peronie 4a."Widok z Muzeum. "Jestem z Gniezna- nikt mnie nie zna"

archiwum

2020
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień

kategorie

Podróże małe i duże(55)
Kolejnictwo(23)
Poznań- moje miasto(87)

linki

Ania
Dar Szpiku
Najwyższy Czas!
Wolna myśl
© 2003-2007 copyright ownlog.com